Атестація педагогічних працівників
Нове положення про атестацію
Загальна таблиця підвищення кваліфікації 2025
Основні законодавчі документи
Базовими документами, які регламентують роботу педагогічного працівника в міжатестаційний період і процедуру проведення атестації, є:
• Закони України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту»;
• Наказ МОН від 09.09.2022 № 805 «Про затвердження Положення про атестацію педагогічних працівників» (далі – Положення);
• Постанова Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №800 «Деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників» (далі – Порядок).
Діяльність педагога в міжатестаційний період має бути спрямована на розвиток та вдосконалення загальних і професійних компетентностей для реалізації кожної трудової функції, визначених Професійними стандартами.
Слід звернути увагу, що наказом МОН від 29.08.2024 № 1225 затверджено новий професійний стандарт «Вчитель закладу загальної середньої освіти». Зокрема цей документ містить розширений опис пяти трудових функцій, який включає такі складові:
- компетентності;
- знання;
- уміння та навички;
- комунікація;
- відповідальність і автономія.
Профстандарт буде використовуватись для розроблення посадових інструкцій до відповідних посад та оцінювання професійної діяльності педагогічних працівників.
Педагогічні працівники повинні демонструвати зростання рівня своєї педагогічної майстерності, здійснюючи будь-яку професійну діяльність, не лише в рік атестації, але й в міжатестаційний період.
У міжкурсовий період всі вчителі активно працюють над підвищенням свого професійного рівня. Кожен з них має методичне навантаження:
Одним з основних аспектів методичної роботи вчителів є їх рівень володіння провідною темою самоосвіти, над якою вони працюють протягом п’яти років. Ефективному проведенню атестації передує роз’яснювальна робота з глибоким вивченням нормативних документів на інструктивно-методичній нараді при директорові.
На ІІ етапі, моніторинговому, здійснюються моніторингові дослідження навчальної роботи, позакласної, роботи з обдарованими, узагальнення досвідів методичної роботи.
Спільно з членами атестаційної комісії та методичної ради оформляються і систематизуються на кожного вчителя діагностичні картки. з порівняльною характеристикою самооцінки педагога, оцінки керівника шкільного МО та адміністрації школи щодо рівня професійної майстерності. На основі заповнених карток педагогічної оцінки та самооцінки діяльності педагога, будуються діаграми, які дають можливість визначити не тільки рівень мотиваційного, організаційного, гностичного компонентів, комунікативних здібностей, але й зробити порівняльний аналіз.
Аналіз освітнього процесу з предметів в школі проводиться відповідно річного плану школи та плану заходів щодо атестації вчителів. В практиці школи моніторингові дослідження майстерності педпрацівників здійснюються всі міжатестаційні роки як адміністрацією, так і методичним об’єднанням та самими вчителями.
На ІІІ етапі, підсумково – аналізуючому, проводиться звітування вчителів, що атестуються, про результати своєї роботи перед педагогічним колективом школи, ШМО, «творчі тижні», відкриті уроки, позакласні заходи.
Графік черговості проходження атестації педпрацівників на 2023-2028 роки
НАКАЗ №103 Про затвердження графіка роботи атестаційної комісії на 2024-2025 н.р. НАКАЗ № 105 Про атестацію педагогічних працівників у 2024-2025 н.р.
НАКАЗ № 100а Про створення атестаційної комісії І рівня у 2024-2025 н.р.
НАКАЗ 103 Про затвердження графіка роботи атестаційної комісії на 2024-2025 н.р.
Додаток 1 до наказу від 03.10.2024 №103